TEL: +48 46 857 60 60 , E-MAIL: recepcja@hpm.com.pl

a

hotel panorama

Hotel Panorama***

BLOG

5 kwietnia 2021

MUZYCZNE TRADYCJE MSZCZONOWA

Mszczonów to małe miasteczko na Mazowszu z muzycznymi tradycjami. Na jego obrzeżach od ponad 20-tu lat działa Hotel Panorama***. Społeczność mszczonowska oraz jej historia jest nam bardzo bliska. Z Mszczonowa pochodzą nasi pracownicy. Mszczonowiacy przychodzą zjeść w restauracji Tamara, organizują tu przyjęcia okolicznościowe i świętują ważne rodzinne uroczystości. Hotel Panorama*** wrósł w Mszczonów i chyba nikt nie wyobraża sobie tego miasta bez niego.

Pewnie nieliczni zdają sobie sprawę z tego, ile w tak małym – bo zaledwie pięciotysięcznym- mieście, mogło urodzić się uzdolnionych ludzi. W tym blogu chcemy opowiedzieć historię jednej z mszczonowskich rodzin – muzycznej rodziny Maklakiewiczów. 

WAŻNA DATA – 24 MARCA

24 marca przypada 25 rocznica śmierci jednego z członków sławnego rodu Maklakiewiczów -Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza. Można by rzec, że nastąpiła w tej rodzinie jakaś niezwykła kumulacja talentów muzycznych i zdolności artystycznych, a także naukowych. Głowa rodu, Jan Nepomucen (1874-1955) był miejscowym organistą i prowadził chór kościelny. “Jan cieszył się zaufanie, poważaniem i autorytetem wśród mieszkańców. Dzieci uczył muzyki, prowadził chór, założył małą orkiestrę złożoną z amatorów – rzemieślników, nauczycieli i własnych dzieci. Potrafił zjednywać sobie ludzi, był lubiany przez parafian, z każdym życzliwie rozmawiał i każdego znał od dziecka”. Pracując z chórem poznał swoją przyszłą żonę – Rozalię Izbicką (1876-1961), która pięknie śpiewała i grała na instrumencie zwanym harmoszką guzikową. To od nich wszystko się zaczęło. Byli pierwszymi nauczycielami swoich dzieci, z których każde miało talent muzyczny. Wspomniani nestorowie rodziny Maklakiewiczów doczekali się dwanaściorga dzieci, z których okres niemowlęctwa przeżyło sześcioro. O każdym z potomków wypada nadmienić kilka zdań, bo wszyscy pozostawili po sobie ślad w historii. 

ZDZISŁAW MAKLAKIEWICZ

Najstarszym z rodzeństwa był Jan Adam (1899-1954). Kompozytor, pedagog, dyrygent chórów, organista, dyrektor filharmonii w Krakowie i Warszawie, publicysta muzyczny, współpracownik krakowskich teatrów i Polskiego Radia. Był członkiem wielu stowarzyszeń ludzi twórczych. Zostawił po sobie ogromny dorobek kompozytorski. Posłuchajcie kompozycji na chór mieszany do znanego tekstu. Zachęcamy do odtworzenia.

Młodszy brat Jana Adama, Ładysław (1901-1975) przygodę z muzyką rozpoczął jako kontrabasista w mszczonowskiej orkiestrze. Grał tam również na altówce i wiolonczeli. Pięknie śpiewał – był tenorem, który uczył się śpiewu solowego. Solowy występ Ładysława został utrwalony na płycie z kolędami Noskowskiego. Jego karierze przeszkodziła choroba gardła. Ładysław posiadał również talent matematyczny, co pozwoliło mu ukończyć ekonomię i zostać księgowym. Ładysław był ojcem aktora znanego z roli w kultowym filmie “Rejs” – Zdzisława Maklakiewicza (1927-1977).

UTALENTOWANE SIOSTRY

Maria Magdalena (1903-1982) po mężu Szalińska to jedna z dwóch dziewcząt w muzycznej rodzinie Maklakiewiczów. Grała na skrzypcach i ukończyła klasę śpiewu solowego. “Jej głos był niezwykle klarowny szlachetny o ciepłym brzmieniu”. Maria Magdalena brała udział w audycjach radiowych i koncertach, śpiewała w Filharmonii Warszawskiej, również jako solistka. Posiadała również talent oratorski.

Kolejną z dziewcząt była Zofia (1913-1983) po mężu Konc. “Jej głos był nieco gęstszy od głosu jej siostry Marii, mezzosopranowy ze skłonnościami do ekspresji dramatycznych”. Zofia zaczynała swoją karierę od chóru prowadzonego przez ojca. Próbowała śpiewać, nawet solowo, ale w rezultacie zawodowo nie związała się z muzyką. Muzyka pozostała jej hobby.

Franciszek Maklakiewicz (1915-1939) pseudonim Izbicki i Ukłuda. Ukończył kompozycję w Warszawskim Konserwatorium. Był bardzo płodnym kompozytorem. Z zaledwie pięcioletniego okresu pracy twórczej pozostał ogromny dorobek, który częściowo uległ zniszczeniu w czasie wojny. “Franciszek Maklakiewicz poza muzyką symfoniczną i kameralną pisał także utwory chóralne, muzykę do filmów, muzyczne ilustracje do przedstawień w Teatrze Reduta, pieśni żołnierskie i religijne”. Brał udział w działaniach wojennych i zmarł ciężko ranny w szpitalu polowym. Żył najkrócej z całego rodu.

Tadeusz Wojciech Maklakiewicz (1922-1996) – prawnik, ale przede wszystkim kompozytor, publicysta, działacz muzyczny, pedagog, juror w festiwalach muzycznych, członek różnych stowarzyszeń i związków artystów polskich. “Tadeusz Maklakiewicz był także poliglotą – znał biegle wiele języków, miał encyklopedyczną wiedzę i fotograficzną pamięć”. Kompozytorski debiut Tadeusza miał miejsce na Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 r. Skomponował on ponad 150 utworów. Wiele z nich – ponad 50 – nagrano. “Tadeusz Wojciech zasłynął opracowaniem melodii ludowych i piosenek dziecięcych z repertuaru szkolnego. W jego dorobku odnaleźć można liczne pieśni patriotyczne, żołnierskie, a takżę kompozycje z zakresu muzyki teatralnej i rozrywkowej. Specjalizował się w utworach chóralnych i orkiestrowych”. Był bardzo skromnym człowiekiem. Zabiegał jednak o zachowanie spuścizny starszych braci – zakopał manuskrypty w czasie wojny. Dzięki temu udało się zachować ich artystyczne dziedzictwo. Zapraszamy do posłuchania dzieła Tadeusza Wojciecha.

PRZYBLIŻAMY HISTORIĘ MSZCZONOWA

Mamy nadzieję, że urzekła Państwa ta historia niesamowicie utalentowanej rodziny Maklakiewiczów.

To nie jest nasze ostatnie słowo na temat historii Mszczonowa. W planach mamy cykl wpisów, który opowie więcej o tym małym miasteczku na Mazowszu. Zapraszamy do lektury naszego bloga.

EnglishRussia