Hotel Panorama

Ślub w plenerze

Przyszłe młode pary coraz częściej myślą o bardziej kameralnych, a przy tym swobodnych i romantycznych okolicznościach, w których mogą się pobrać. Zależy im nie tylko na obecności wszystkich bliskich i świetnej rozrywce, ale również wyjątkowej oprawie wizualnej. Organizacja ślubu w plenerze to spore wyzwanie, zarówno gdy chodzi o ten kościelny, jak i cywilny, a później także wesele. Jak to wygląda w województwie mazowieckim? Jak zaplanować zabawę w ogrodzie, aby było co wspominać na przyszłość? Podpowiadamy!

Urząd Stanu Cywilnego jest instytucją, która zdecydowanie nie robi większych problemów narzeczonym, którzy pragną pobrać się na dworze. Ślub cywilny w plenerze wymaga uiszczenia stosownej opłaty dodatkowej (1000 zł) za przyjazd urzędnika na miejsce oraz złożenia stosownego wniosku z podaniem konkretnego miejsca, w którym miałby się on odbyć. Jego organizacja to często kwestia jednej wizyty – o ile USC nie uzna, że wybrana lokalizacja godzi w powagę tej ceremonii. Co jest jednak istotne – stosowną instytucją do dopełnienia wszelkich formalności będzie ta w miejscu, w którym planuje się wyprawić wesele, a nie ta zgodna z miastem zamieszkania państwa młodych

Możliwe jest również przygotowanie katolickiej ceremonii na zewnątrz. Jednak może się to okazać nieco bardziej skomplikowane. Warto udać się do biskupa nawet rok wcześniej, gdyż ślub kościelny w plenerze jest znacznie trudniej uzyskać. Nie musi się to zakończyć sukcesem – w takiej sytuacji warto mieć w zanadrzu plan B, czyli uroczy miejscowy kościółek w pobliżu lokalizacji, w której zamierzacie zrobić wystawne wesele w ogrodzie.

Zanim zaczniesz planować szczegóły, dokładnie przemyśl, gdzie chcesz, aby odbyła się ceremonia oraz późniejsze wesele. Musi to być miejsce ustronne – raczej nie będzie to zatem miejski park. Samą ceremonię zaślubin można odbyć nawet na plaży, jednak na przyjęcie trzeba uzyskać zgodę administratorów danego miejsca. Gdy już znajdziesz piękny ogród i dostaniesz pozwolenie na skorzystanie z niego, przygotuj stolik przykryty obrusem, dwa krzesła dla państwa młodych oraz gości i wybierz miejsce, w którym będzie stał urzędnik lub ksiądz. Zamów dekoracje kwiatowe lub balonowe, a także nagłośnienie. Organizacja  ślubu w plenerze nie powinna nastręczyć wielu trudności.

Z pewnością jest to opcja dużo bardziej atrakcyjna dla osób, którym nie jest dalekie poczucie estetyki, i które marzą o zaślubinach w naprawdę romantycznej ceremonii, zapadającej w pamięć. Zalety ślubu cywilnego lub kościelnego i wesela w plenerze to zdecydowanie świeże powietrze, przyjemna aura, wspaniałe tło do zdjęć. A wady?

Podstawowym problemem, jaki stwarza organizacja ślubu w plenerze, jest oczywiście pogoda, a raczej trudność jej przewidzenia. Uroczystość cywilną można zaplanować najwcześniej z miesięcznym wyprzedzeniem – to wciąż zbyt dużo, by móc precyzyjnie sprawdzić, czy w tym czasie będzie padało! Skrócenie tego terminu oczekiwania jest możliwe tylko w skrajnych przypadkach, ale wówczas trudno cokolwiek zaplanować, ponieważ zainteresowanie imprezami w sezonie weselnym jest spore i możecie po prostu nie znaleźć wykonawcy ani miejsca, w którym się pobierzecie i będziecie mieć wesele w ogrodzie. Rozwiązanie? Zgrać datę w USC z możliwościami organizatora i przygotować plan awaryjny na wypadek pogorszenia się pogody.

Podstawowym środkiem zaradczym w sytuacji niepewnej aury jest zakupienie zapasu parasolek – na wypadek gdyby deszcz zaskoczył was w trakcie ślubu w plenerze. Można też wypożyczyć odpowiednio duży namiot i przystroić go – to opcja, z której najczęściej się korzysta przy organizacji wesela w ogrodzie. Pannie młodej przydać się może cieplejsza narzutka na wypadek ochłodzenia, a gościom – koce dopasowane kolorystycznie do całego wydarzenia, z których można skorzystać także przy wieczornych i nocnych posiłkach przy stole, jeśli impreza ma trwać do białego rana, jak nakazuje tradycja. Co jeszcze można zrobić?

Wedding plannerzy najczęściej optymalizują nie tylko koszty, ale również ryzyko niespodziewanego pogorszenia się pogody. Zamiast więc w sytuacji awaryjnej zmuszać gości do okrywania się kocami lub stania pod parasolem czy w namiocie, dużo lepiej jest zaplanować wesele w ogrodzie należącym do hotelu z przestronną salą eventową. Wszelkie dekoracje i meble powinny być jak najłatwiejsze do złożenia i przeniesienia w razie potrzeby przez kilka zaangażowanych osób w ciągu kilkudziesięciu minut do środka. Jeśli chodzi o ślub w plenerze, mazowieckie jest jednym z województw, w którym ten event jest coraz chętniej wybierany przez narzeczonych, stąd też specjaliści opanowali już jego organizację do perfekcji.

To bardzo romantyczne, ale też odrobinę skomplikowane przedsięwzięcie. Mało kto może sobie pozwolić na organizację ślubu i wesela w plenerze we własnym ogrodzie, gdyż wymaga to sporej przestrzeni – odpowiednio zaaranżowanej i kameralnej. Dlatego w mazowieckim dużym powodzeniem cieszy się oferta hoteli, które robią to kompleksowo. Państwo młodzi ze swojej strony muszą jedynie zadbać o gości, własne stroje oraz formalności urzędowe i kościelne, ewentualnie zespół muzyczny czy fotografa. Po stronie firmy leży cała reszta. Są to miejsca przygotowane pod każdym względem na tego typu uroczystości, i mające duże doświadczenie, dlatego warto im zaufać.

Pięknie, romantycznie i z mnóstwem atrakcji – wiele par młodych chce, aby ten jedyny dzień w ich życiu wyglądał naprawdę niepowtarzalnie. Ślub w plenerze oraz wesele to jeden ze sposobów na to, by połączyć tradycję z nowoczesnością. Organizacja tego wydarzenia  w ogrodzie przynależącym do hotelu to świetne rozwiązanie. A komu zlecić catering i dekoracje? Bardzo często wystrojem sali zajmują się sami pracownicy tego miejsca. Jeśli jednak myślisz o czymś zupełnie innowacyjnym, podczas podpisywania umowy zaznacz, że chcesz, aby kwiatami i innymi ozdobami zajęła się zewnętrzna, opłacona przez ciebie firma. Podobnie jest z cateringiem. Możesz zamówić go z zewnątrz, jednak dużo bardziej opłacalne i wygodne jest skorzystanie z oferty hotelowej restauracji. W kwestii konkretnych pozycji w menu z pewnością uda się dojść do porozumienia – nie zawsze trzeba korzystać z dań proponowanych przez szefa kuchni.

Trzeba zadbać o wiele kwestii praktycznych, zanim będzie można wreszcie stanąć przed urzędnikiem, powiedzieć sobie „tak” i zatańczyć pierwszy taniec. To szczególnie ważne, gdy marzy Ci się ślub i wesele w plenerze. Choć pod względem formalnym nie jest to dużo bardziej skomplikowane, niż wizyta w USC lub kościele, to trzeba pomyśleć o bardzo przyziemnych aspektach, takich jak podłoże do tańca czy pogoda. Wybierając organizację przyjęcia w hotelu, masz wszystko na miejscu – wspaniały, zadbany ogród, wyszkolony personel, doskonałego szefa kuchni, ale przede wszystkim salę eventową dostępną na wypadek burzy, oraz całe zaplecze w postaci mebli, naczyń czy nagłośnienia.

Nie musisz ograniczać się do sztampowej ceremonii w USC i przyjęcia w domu weselnym. Organizacja ślubu w plenerze w mazowieckim w jednym z okolicznych hoteli z własnym ogrodem to wspaniały pomysł, który zdejmie z Ciebie większość kwestii związanych z planowaniem detali. Co więcej – Twoi goście, którzy przyjadą na miejsce, będą mogli również tam bawić się oraz przespać się w hotelowym pokoju, co zdecydowanie skraca całą logistykę i sprzyja dobrej zabawie!

Wynajem pokoju hotelowego.
Show on the map